Hascevher yeni fabrikasında

Züccaciye dergisi (24 Austos 2006)

“Kalitenin sadece üründe değil, hizmette de olması gerektiğini biliyoruz”

Bir aile firması olarak Kahramanmaraş’ta kurulan Hascevher, 1992’den bu yana sektörde faaliyet gösteriyor.

Bakır ve alüminyum mutfak eşyaları üretimi ile ticaret hayatına başlayan ve giderek üretim çeşitliliğini artıran firma, bu aydan itibaren yeni fabrikalarında üretime geçiyor.

Kahramanmaraş denince akla ilk gelen tekstil sektörü olduğu halde çok farklı bir alanda faaliyet göstermeyi tercih ettiklerini belirten firma sahibi Hacı Dinçer, bu konuyu şöyle açıklıyor: “Aslına bakarsanız biz konfeksiyonun uzağında durmuyoruz: Bizim yaptığımız iş çeliğin konfeksiyonculuğudur. Paslanmaz çeliği adeta bir terzi edasıyla alıp, gömlek diker gibi tencere yapıyoruz. Ama işin aslına gelirsek Kahramanmaraş’ın sanayileşmesi 1980’li yılların başına dayanır. Ondan önce şehrimizin ekonomisi tarıma ve el işlerine dayalıydı. Bakırcılık bunların başında geliyordu. Bakır ve alüminyumdan sonra Türk insanının mutfakta çelik kullanımına başlamasıyla biz de çelik tencere imalatına başladık. Yani şehrimizde geçmişte tarımla uğraşan insanlar sanayileşmeyle beraber tekstil sektörüne girerken, bakırdan mutfak eşyası yapanlar da çelik tencere imalatına başladılar. Biz de bu süreçte Hascevher’i oluşturduk. Hascevher’in çok eski bir mazisi olmamasına rağmen ailemizin mutfak eşyaları sektöründeki yeri daha eskidir.”

Başladıkları günden bu yana, kalite ve müşteri memnuniyetini her şeyin önünde tuttuklarını ifade eden Dinçer, güven olgusunun hayatın her alanında başarı getireceğine inanıyor. “Dürüst satış, sorunsuz hizmet” prensibiyle hareket eden ve bu yönüyle tanınan firma, üretiminin yüzde 70’ini yurt dışına ihraç ediyor.

Firma sahibi Hacı Dinçer, ürünlerindeki marka tescilinin sadece Türkiye’yi değil Madrid Protokolü uyarınca 27 ülkeyi kapsadığını ifade ediyor.

Yakın zamanda Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi’nde bir yatırım yaparak 17 dönüm kapalı alana sahip yeni bir fabrika kuran Hascevher, günlük 24.000 tencere üretebilecek kapasiteye kavuşuyor.

Firma olarak yeniliklere açık olmanın ayakta kalabilmek için şart olduğuna inanan ve bunun için firma bünyesinde faaliyet gösteren bir AR-GE birimi de oluşturan Hacı Dinçer; “Kızışan rekabet ortamında ayakta kalmak istiyorsanız kendinizi geliştirmek zorundasınız ve yenilikler yapmak zorundasınız. Artık standart bir ürün yapıp yıllarca onu satma devri bitti! İnsanlar sürekli değişiklik arıyor. Araba firmalarına baktığımız zaman artık her yıl ürünlerinde bir değişiklik yapıp tekrar piyasaya sürüyorlar. Bizim de bunu yapmamız lazım. Her sene kendimizi yenilememiz ve yeni ürünler çıkarmamız lazım” diyor.


BASIN BÜLTENLERİNE GERİ DÖN