Avrupa'nın yemeğini Hascevher pişiriyor

Sabah K.Maraş (27 Nisan 2006)

Dinleri, dilleri örf ve adetleri ile değişik damak zevklerine sahip 27 ayrı ülkenin insanına çelik tencere üreten Hascevher, sektöründe adeta bir imparator.

Kahramanmaraş’ta mutfak sektöründeki gelişmeyi doğru zamanda tespit ederek yola çıkan Hascevher, İstanbul Zuchex, Almanya Ambiente ve Tendence, Amerika'da Housewares show ile Moskova fuarı ve İtalya Macef fuarlarında kaliteli üretimi ile müşteri portföyünü artırmaya çalışıyor. Paslanmaz çelik mutfak eşyalarında l992 yılından beri faaliyet gösteren Hascevher firması Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 17 bin metrekare kapalı alanı olan yeni imalat hattı olan modern makinelerle donatılmış fabrikasında günlük 24 bin adet olan üretim kapasitesinde her doğan güneş ile birlikte ürün yelpazesini artırıyor.

15 günde teslim

Ürünlerinin yüzde 80'dan fazlasını Batı Avrupa ülkeleri, Doğu Balkan ülkeleri ve Ortadoğu ülkelerine ihraç eden Hascevher iyi bir marka olma hedefleriyle pazarını da genişletecek...

Pazarda bir marka haline gelmek için dünya normlarında rekabete hazır bir üretim hattına sahip olan Hascevher'in Genel Müdürü Hacı Hüseyin Dinçer, 2003 yılı ihracatı 4 milyon dolar, 2004 yılı 5,5 milyon dolar olurken geçtiğimiz yıl ihracat rakamı 9 milyon dolara, cirosunu ise 14 milyon dolara çıkartmış.

Çin'den korkmuyor

2001 yılı krizinde 15 yıllık kazancını bir gecede kaybetmesine rağmen, geçen 5 yıllık süre zarfında üretiminin yüzde 80'ini ihraç etmeye başlayan Hascevher, kendisine rakip olarak gösterilen Çin'den korkmuyor:

Günde 24 Bin Tencere

Genel Müdür Hacı Hüseyin Dinçer, "Biz Avrupa, Asya ve Afrika'nın tam ortasında bulunan bir coğrafyada yaşıyoruz. Hascevher olarak bu avantajımızı kullanıyoruz. Çünkü müşteri Çin'den sipariş verdiğinde, istediği ürünün eline ulaşması iki-üç ayı buluyor. Oysa Hascevher'e sipariş verdiğinde en geç 15 günün sonunda istediği ürünü kapısında buluyor. Biz Hascevher olarak lojistik ve kalitemizle fark yaratarak Çin'in yerine bizim tercih edileceğimizin bilinci ile çalışıyoruz. Ama şunu da küçümsemiyoruz. 1,5 milyar nüfusu olan, işçiliğin ve maliyetlerin düşük olduğu bir ülkeyle baş etmek zor olsa da bunun tedbirlerini alıyoruz" diye konuşuyor.


BASIN BÜLTENLERİNE GERİ DÖN