Almana Kızdı, tencerede 7.5 milyon dolara çıktı

Hürriyet gazetesi (01 Haziran 2005)

Hacı Hüseyin Dinçer, İtalyan sanayicilerin şikâyeti üzerine Frankfurt'ta polis zoruyla fuardan atıldı ama pes etmedi. İşine dört elle sarılıp, tasarıma ve markalaşmaya yöneldi. Dinçer'in şirketi şimdi üretim alt yapısı ve pazarlama mantığı ile çok daha profesyonel bir yapıda, yılda 6 milyon doları ihracattan olmak üzere, 7.5 milyon dolar ciro yapıyor.

Hascevher Metal Sanayi ve Ticaret; Kahramanmaraş'ta çelik mutfak eşyaları üretiyor. 230 kişilik istihdamı olan şirketin hikayesinde bütün Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) ders olacak ayrıntılar var. Şirketin ortağı ve Genel Müdürü Hacı Hüseyin Dinçer, mutfak eşyası üretme geleneğinin dededen geldiğini belirtiyor ve şöyle başlıyor söze: "Dedemiz ve babamız bakır ustasıydı ve bakırdan mutfak eşyaları yaparlardı. 1980’li yıllarda alüminyum disk imalatı yapmaya başladık. Ancak şehrimizin sanayileşmesi ve imkanlarımızın artması üzerine baba mesleğimiz olan mutfak eşyaları imalatına geri döndük. Bu amaçla 1992'de kardeşimle beraber Hascevher'i kurduk. Başlangıçta sadece şehrimize yakın bölgelere hitap eden küçük bir şirkettik. 1999 sonuna kadar da günü kurtarmaya çalışan, ileriyi düşünemeyen bir anlayışla çalışıyorduk. Ancak piyasa gittikçe zorlaşıyor, ekonomik şartlar da ağırlaşıyordu ve artık kendimize yeni bir çıkış noktası bulmak zorundaydık."

"Bir Bilene Danıştık!"

Tam bu tıkanma noktasında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk'a giderek, "Başkan biz tıkandık. Bu sektörü bırakmaktan başka çaremiz kalmadı. Ne yapmamız lazım? Bize ne önerirsin?" diye soran Dinçer kardeşler, Balduk'tan "İşi bırakmayın, ihracata yönelin. Bunun için de markalasın, büyümenin ve daha çok kazanmanın yolu bu!" cevabını alırlar. Balduk bu amaçla Dinçer kardeşlerin yurt dışı fuarlara katılmalarını önerir ve Hascevher, Frankfurt'ta Ambiante 2000 Fuarına katılır. Ancak çok büyük umutlarla stand açılan fuarda Dinçer'in başına hiç ummadığı bir olay gelir. Hacı Hüseyin Dinçer olayı şöyle özetliyor:

"Bu fuar sektörümüzün Kâbesi gibidir. Çok heyecanlıydık. Fuarın üçüncü günü standımıza polis geldi. Bizim bir ürün tabanında yaptığımız tasarım meğerse bir italyan firmasının tasarımına çok benziyormuş. İtalyan firma da bizi şikâyet etmiş. Alman polisi geldi ve standın kapatılmasını istedi. Kapattık ve bu olay bizi o kadar derinden yaraladı ki o an acizliğimiz için sadece ağlayabildik.

“Bu olay bize çok büyük büyük ders oldu!" diyen Hacı Hüseyin Dinçer, yaşadıklarından sonra tasarım ve marka tescilinin global dünyada ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu en acı şekilde kavradıklarmı söylüyor. Dinçer şöyle devam ediyor:

"Mehmet Beyin bizi ihracata, fuara sürüklemesi bizce Allah'ın lütfuydu. Orada yaşadığımız kötü durumu da öyle yorumladık. Hukukçularla oturduk ve önce o sorunu çözmenin yollarını aradık. Sonra da ne üretiyorsak, ne tasarlıyorsak, global bir şirketin yapması gereken ne varsa ona göre yapmaya başladık. Kısa süre zarfında kendimizi kanıtlayarak dünya pazarlarına açıldık. Şu anda üretimimizin yüzde 80'ini ihraç ediyoruz. Şirketimiz Kahramanmaraş'ta en yüksek vergi ödeyen ikinci kuruluş olmayı da başardı."

Günde 24 Bin Tencere

Hascevher Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi'nde 85 bin metre kare alan üzerinde 17 bin metre kare kapalı alanlı yeni bir yatırım gerçekleştiriyor. 2004 Mart'ında üretime başlayacak yeni fabrikayla birlikte şirketin şu anda günde 10 bin tencere olan üretim kapasitesi 24 bin tencereye çıkacak. 1993'de sadece 2 bin metre karelik bir alanda günde 2 bin 500 tencere üretimiyle işe başlayan Hascevher, 2003 yılının ll'inci ayı itibariyle yaklaşık 7.5 milyon dolarlık ciro yaptı. Bu cironun da 6 milyon doları ihracattan sağlandı. Hascevher'in çelik mutfak eşyaları Avrupa ve Orta Doğu'ya ihraç ediliyor.


BASIN BÜLTENLERİNE GERİ DÖN