Hascevher, ürettikçe büyüyor

Mynet Haber (30 Haziran 2004)

KAHRAMANMARAŞ (İHA) - Kahramanmaraş'ta çelik tencere sektöründe faaliyet gösteren Hascevher firması, 2001 yılı krizinde 15 yıllık kazancını bir gecede kaybetmesine rağmen, geçen 3 yıllık süre zarfında üretiminin yüzde 90'ını ihraç ederek yeniden büyümeye başladı.

Hascevher Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçer, mutfak eşyası sektörüne girdiklerinde henüz küçük bir şirket olduklarını belirterek, "Dedemiz bakır ustasıydı. Bakırdan mutfak eşyaları yapardı. 1980'li yıllardan sonra alüminyum disk imalatı yapmaya başladık. Ancak şehrimizin sanayileşmesi ve imkanlarımızın artması dahilinde baba mesleğimiz olan mutfak eşyaları imalatına devam etmek amacındaydık. Bu nedenle 1993 yılında kardeşimle beraber Hascevher şirketini kurduk. Başlangıçta sadece şehrimize yakın bölgelere hitap eden küçük bir şirkettik. 1999 yılının sonuna kadar da günü kurtarmaya çalışan, ileriyi düşünemeyen bir şirket yapısındaydık. Ancak 1999 yılından itibaren gerek piyasa gerekse ekonomik şartlardan dolayı kendimize yeni bir çıkış aramaya başladık" diye konuştu.

2001 yılı krizinde bugüne kadar kazandıklarını bir gecede kaybettiklerini anlatan Dinçer, "Biz 15 senede kazandığımız parayı maalesef bir gecede kaybettik. Çünkü yaptığımız iş gereği dövizle alıp Türk lirası üzerinden satıyorduk. Ne yapacağımızı şaşırmıştık. O tarihlerde yurt dışını da tanımıyorduk. Krizden sonra 3 ay hayata küstük. Sonra hırslanarak hayata yeniden saldırdık. Almanya'da birçok fuara katıldık. O zaman çıkışımızın ihracatta olacağını anladık" dedi.

Ürettikleri çelik ve tencerenin yüzde 90'ını Avrupa ve Amerika ülkelerine ihraç ettiklerini ifade eden Dinçer, Türkiye'de ve dünyada bu işi yapan en iyi firma olmayı istediklerini, kendilerine rakip olarak gösterilen Çin'den de hiçbir zaman korkmadıklarını kaydetti. İyi bir üretim hattı oluşturduktan sonra markalaşmaya da önem vereceklerini söyleyen Dinçer, markalaşmaya yeni başladıklarını ancak çok iyi marka olmuş firmalara üretim yaptıklarını kaydetti. Dinçer, "Şu anda fabrikamızda 200'ün üzerinde insan çalışmaktadır. Tencere üretimimiz günlük 10 bin adet olmasına karşın, organize sanayi bölgesinde faaliyete geçireceğimiz yeni üretim merkezimizde bu rakamı günlük 24 bin adete çıkartacağız. 2003 yılında toplam 10 milyon dolar ihracat yaptık. 2004 hedefimiz ise 20 milyon dolar. Sürekli kendimizi geliştiren bir yapı içerisine girdik. Her geçen günde daha iyi olmaya çalışıyoruz. Yeni fabrikamız bittiğinde dünya standartlarında bir üretim hattımız olacak. Mevcut kapasitemizi arttırmış olacağız. Biz iyi bir üreticiyiz" şeklinde konuştu.


BASIN BÜLTENLERİNE GERİ DÖN