60 ülkenin tenceresi Hascevher'le kaynayacak

Kobiden (07 Şubat 2009)

KAHRAMANMARAŞ - Üç kuşaktır sofralara gelen yemeklerin pişirildiği kapları üreten Dinçer ailesi, bakırla başladığı üretim serüvenine ilk önce alüminyumu daha sonra ise çeliği ekledi. Bakırın 1970'li yıllarda Türkiye'deki sofralardan çıkması üzerine dedesinin başlattığı bakır mutfak eşyası üretimini, babasının alüminyuma çevirdiğinin bilgisini veren Hacı Hüseyin Dinçer, aradan geçen yıllarda çelik tencere döneminin başlaması ile yenilikleri takip ettiklerini söyledi.

Kahramanmaraş'ta yaptıkları üretimi dünya mutfaklarına da taşıdıklarını anlatan Hascevher Metal Sanayi Ticaret AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Dinçer, 27 ülkeye çelik tencere sattıklarını, şimdiki hedeflerinin ise 60 ülkenin sofralarında yer almak olduğunu belirtti. Yaptıkları AR-GE çalışması sayesinde her ülkenin mutfağına has üretimler gerçekleştirdiklerini anlatan Dinçer, şu anda Balkanlar başta olmak üzere bütün Avrupa ülkelerine ve Ortadoğu'ya tencere ürettiklerini söyledi. İhracatı arttırma çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Dinçer, Afrika ile Amerika'ya ve özellikle de Uzakdoğu pazarına girmek için çaba harcadıklarını kaydetti.

Üretimlerini büyüterek 2003 yılında Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındıklarını hatırlatan Dinçer, 17 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 95 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiklerini anlattı. Hacı Hüseyin Dinçer, Hascevher olarak günde 24 bin adet çelik tencere üretimiyle de çevre ülkeler arasında en büyük kapasiteye sahip olduklarını ve sektörün lideri durumunda ulaştıklarını ifade etti.

Dinçer, Kahramanmaraş'ın Türkiye'deki çelik tencere üretiminin yüzde 70'ini de elinde bulundurduğuna işaret etti.


BASIN BÜLTENLERİNE GERİ DÖN